Bölüm Tanıtımı

Grafik tasarım; verilecek mesajı belirli bir hedef kitleye ulaştırmak amacıyla, yazılı ve görsel elemanlarla estetik, maliyet ve teknik ölçütler içinde tasarlamaktır. Bir görseli geliştirmek veya bir düşünceyi görselleştirmek için metnin ve görsellerin algılanabilir ve görülebilir bir düzlemde, iki boyutlu veya üç boyutlu olarak organize edilmesini içeren yaratıcı bir süreçtir. Bölümümüzde verilen eğitimin amacı; grafik kapsamına giren tüm disiplinlerde teknik ve estetik yönden donatılmış, yaşadığı dünyayı rasyonel olarak çözümleyip sentez yapabilen, çağının dinamik yapısına uyum sağlayabilen, bilgi ve algılama yetisine sahip grafik tasarımcılar yetiştirmektir. Öğrencilerin yaratıcı niteliklerini geliştirmek üzere programlanan derslerde, resim, fotoğraf ve/veya yazı elemanlarını kullanarak bir fikri en doğru biçimde görselleştirmeleri ve yeni görsel buluşlara yönelmeleri sağlanmaktadır. Grafik tasarımcısının grafik sanatların teknik ve yaratı metodlarını bilmesi yani sanatçı olması gerekir.

Grafik Bölümü, eğitime başladığı 2004’ten bu yana değişen dünyanın değerlerini özgür düşünce ve çağdaş sanatçı/tasarımcı yetiştirme misyonuyla birleştirmektedir. Bodrum Güzel Sanatlar Fakültesi bünyesinde en fazla tercih edilen bölümlerden biri olan Grafik  bölümü, ülkemizdeki benzeleri arasında kaliteli ve rekabete dayalı eğitim veren en iyilerden biridir. Bölümümüz, Ortakent Yerleşkesi içindeki atölyeleri ve 2012 yılında hizmete açılan Şükran-Rauf Nasuhoğlu Eğitim, Araştırma ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen sempozyum, çalıştay, sergi ve konferanslar ile öğrenciler ve başta Bodrum olmak üzere bölgenin kültür ortamına da önemli katkılar sağlamaktadır.

Lisans programından grafik tasarımcısı olarak mezun olan öğrencilerimiz reklamcılık, televizyon, oyun sektörü, sanat yönetmenliği, web tasarımı, illüstrasyon, canlandırma, fotoğraf, masaüstü yayıncılık, interaktif medya gibi güncel endüstrinin çeşitli alanlarında yaratıcı tasarımcılar olarak çalışabilmektedir. Ayrıca fakültemizin yüksek lisans eğitimi vermeye başlayan ilk bölümüdür. Bölümümüz 2012 yılından itibaren Yüksek Lisans Programına da öğrenci almaya başlamıştır.

 

Prof.Dr. Enis Timuçin Tan

Grafik Bölüm Başkanı

 
 
 
 
 
 
 
 
Bölüm ile İlgili Linkler
Yukarı Çık